Dobry denuvazujem o dietati, ktoremu by pomohla pestunska starostlivost jedneho pestuna, nakolko nemam manzela IBA zopar dobrych kamaratov, nemuselo by to by male babatko, radsej dievca, lebo chlspec by postradal v mojej rodine muzsky vzor. Mam vyse 40, co znamena urcite riziko ale mame v rodine skusenost a nie zlu s adopciou. Dakujem za reakciu.

Dobrý deň,

veľmi dobre nad tým uvažujete a prijatie dieťaťa za podmienok, ktoré ste opísali, považujem za reálne.

Osamelým žiadateľom obykle odporúčame, aby prijali dieťa do pestúnskej starostlivosti namiesto osvojenia, je možno vhodnejšie prijať vo Vašom prípade dievčatko, ale nevylúčila by som ani prijatie chlapčeka… Že to môže byť aj dieťatko vyššieho veku Vám rozširuje možnosti a skracuje čas čakania na dieťa.

Takže, ak ste presvedčená a rozhodnutá prijať dieťa do PS, je potrebné ísť na miestne príslušný ÚPSVaR, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po splnení všetkých náležitostí a doložení všetkých tlačív si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude na NRS pripravovať (ÚPSVaR, Úsmev ako dar, Návrat), absolvujete prípravu v rozsahu minimálne 26 hodín a budete čakať na svoje dieťa :-).

V prípade, že máte ešte nejaké dilémy alebo otázky, ktoré by ste chceli predebatovať s niekým z Návratu, neváhajte ma kontaktovať  príp. Vám sprostredkujem kontakt a stretnutie s niekým v Centre Návrat, ktoré Vám je najbližšie (neviem, z ktorého ste kraja).  Nech všetko dobre dopadne!

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

 

Infolinka

nielen o adopcii