Dobry den, potrebujem sa s Vami poradit. Som pestunkou 2.rok dvom detom, chceme ist do Londyna a do Pariza. Viem, ze Briti su haklivi na papiere, takze nemam odvahu ist s detmi na vylet len tak s pasmi a so sudnym potvrdenim o zvereni deti v slovencine. Existuje nejaky doklad ktory by som dala oficialne prelozit do anglictiny, ze som ich pestunka? pretoze davat prelozit sudne rozhodnutie o zvereni mam na 6 A4 stran.Dakujem vopred za odpoved.

Dobrý deň, pani Katka,

radím Vám napísať na veľvyslanectvo GB. Toto odpísali inej náhradnej mame, ktorá chce cestovať so svojim dieťaťom do Chorvátska:

Vážená pani XY,

 

v odpovedi na Vašu otázku Vás informujeme, že do Chorvátska môžete cestovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.  Každé dieťa musí mať vlastný cestovný doklad – podľa veku občiansky preukaz alebo pas. Chorvátske orgány pri ceste neplnoletých detí so slovenským občianstvom v sprievode iných osôb ako rodičov alebo zákonného zástupcu nevyžadujú overené potvrdenie o súhlase alebo splnomocnenie rodičov. Vo Vašom konkrétnom prípade môžete cestovať dieťaťom, ktoré máte v pestúnskej starostlivosti, ktoré má iné priezvisko ako vy, podstatné je, aby malo vlastný cestovný pas. Dôležité upozornenie: Cestovné doklady musia byť platné počas celého pobytu v Chorvátsku a v čase návratu ma Slovensko.

 

S pozdravom

 

PhDr. Jana Slobodníková

konzulárny úsek

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

Prilaz Gjure Deželića 10 | 10000 Zagreb | Hrvatska

tel.: +3851/48 77 034 | fax: +3851/48 77 078

jana.slobodnikova@mzv.sk

 

Príjemné leto a cestovanie 🙂

 

 

Infolinka

nielen o adopcii