Dobry den. V blizkom detskom centre je chlapec , ktoreho by sme si radi zobrali do pestunskej starostlivosti. Ma tam ale aj surodencov a poculi sme, ze surodencov nemozno oddelit. Je teda nejaka moznost ako si zobrat len jedneho zo surodencov?

Dobrý deň,

 

oceňujem Váš záujem poskytnúť domov a prijatie dieťaťu, ktoré vyrastá bez rodičov. 

Umiestnenie do pestúnskej starostlivosti  však v zmysle platnej legislatívy nie je možné tak, že v CDR spoznáte dieťa a rozhodnete sa požiadať o jeho zverenie do pestúnstva.

Potrebné je najskôr prejsť procesom prípravy a zaradenia do zoznamu žiadateľov, a následne Vám môže byť sprostredkovaný  kontakt s niektorým dieťaťom zo zoznamu detí, ktorým sa hľadá rodina. Zrejme nemáte informáciu, či je to prípad dieťaťa z CDR, o ktorom píšete – či je na ÚPSVaR v zozname detí, ktorým má byť sprostredkovaná náhradná rodinná starostlivosť. 

 

Ak už náhodou máte s dieťaťom reálne nadviazaný blízky vzťah, v tom prípade by mohlo ísť o zverenie do náhradnej osobnej starostlivosti, kde je postup iný ako pri pestúnstve.  V tom prípade odporúčam konzultovať  Váš záujem s príslušným CDR, v ktorom dieťa býva. 

 

Pri umiestňovaní súrodencov má byť prioritou najlepší záujem detí – posudzujú sa aj súrodenecké väzby, malo by však ísť o reálne vzťahy. Čiže nejde len o akési biologické príbuzenstvo, ale o to, či deti spolu nejaký čas žijú,  majú medzi sebou kontakt, navzájom sú vo vzťahu. Zohľadňuje sa aj vek detí (napr. ak ide o maličké dieťa, ktoré má starších súrodencov, môžu kompetentní vyhodnotiť situáciu tak, že pre dieťa je napriek súrodeneckému vzťahu lepšie ísť do rodiny a budovať vzťah s rodičovskou osobou), a množstvo iných okolností – deti môžu byť v CDR len na prechodný čas, môže sa vykonávať sanácia biologickej rodiny detí s reálnym návratom  k rodičom a pod.

 Neexistuje paušálna odpoveď, akékoľvek riešenie však má byť v záujme dieťaťa.

 

Ak potrebujete ďalšie informácie, prosím napíšte mi. Ďakujem.

Všetko dobré prajem

 

Eva Stanková

špeciálny pedagóg

Infolinka

nielen o adopcii