Ahojte... Mám jeden velký problém... Moja mama je rasistka... Už vela krát som sa pokúsila s ňou niečo prebrať... Ja mám 14 a môj priatel 20... Chcela by som vedieť či by som po 15 ohla odíjsť z domu... W keby ho moja mama udala za unos, a prisli by policajti... A ja by som povedala ze nie ja aom odisla svojvolne... (Tak by som po tom aj tuzila...) Mohla by som pri nom v 15 rokoch ostat? Ako to je?

Ahoj,

 

no, musím Ti žiaľ, povedať, že budeš musieť vydržať dlhšie ako do 15 rokov. V 15 rokoch sa ešte nemôžeš osamostatniť, nemôžeš bývať ani sama, ani s priateľom, ani sa vydať, ani mať dieťa. O všetkom musia rozhodovať ešte zatiaľ Tvoji rodičia. Neviem, či by Tvojho priateľa stíhali za únos, ale určite by ťa vrátili domov. A čo keby si sa skúsila s mamou porozprávať – tak nejako v kľude a v mieri. Aj o tom jej rasizme alebo čo je to vlastne. A podľa čoho vieš, že je rasistka? To ste mali len takú debatu alebo útočila na niekoho konkrétneho? Na niekoho z Tvojich priateľov? Myslíš, že by sa s ňou dalo porozprávať? Ale nie vtedy, keď sa hádate a kričíte po sebe, ale inokedy, napríklad niekde na zmrzline alebo inde….

 

Keď deti dospievajú a hľadajú si kamarátov medzi svojimi rovesníkmi, prípadne majú aj priateľa, nie je to pre rodičov jednoduché. Oni sa boja, že o tie deti prídu, že ich stratia. A preto sa zo všetkých síl snažia o tie deti neprísť a udržať si ich pre seba. Niekedy pritom toho aj veľa pokazia a niekedy práve preto o tie deti prídu. Bolo by od teba celkom zrelé a múdre, keby si sa ukázala ako tá rozumná, ktorá sa chce porozprávať a vyjasniť si veci s mamou v kľude a bez hádok. Neskúsiš to?

 

Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii