Podporte
nás

Dobrý deň. Sme manželia od rolku 1984 a vo fungujúcej rodine sme vychovali dvoch dnes už dvoch dospelých synov, ktorí už majú svoje vlastné rodiny a záujmy. Obaja s manželkou sme vo veku 53 a 51 rokov sme stále vo výbornej fyzickej kondícii a finančne a bytovo nezávislí. Vlastníme 4 izbový byt v Dubnici nad Váhom kde už vlastne žijeme len sami. Manželka ešte pracuje a ja som výsluhový dôchodca v polícii SR som pracoval 28 rokov. Aj z tohoto hore uvedeného dôvodu chceme svoju lásku a starostlivosť ešte darovať ktoré je umiestnené v detskom domove, ale predtým sa s ním chceme stretnúť asi tak, že by sme ho zobrali k nám na Vianoce, prípadne celé vianočné sviatky a potom aj na voľnú sobotu a nedeľu . Pokiaľ to bude možné dieťa vo veku do 10 rokov, zdravé a také, ktorého sa vzdala vlastná rodina, prípadne sa s ňou nestretáva. Prosím pomôžte mi aj mi s manželkou chceme pomáhať. S pozdravom VLADO.

Dobrý deň, Vlado,

 

Je iste obdivuhodné, že po tom ako ste vychovali svoje vlastné deti, sa chcete ešte postarať a dať domov a lásku dieťaťu, ktoré nemalo to šťastie, že by mohlo vyrastať vo svojej vlastnej rodine s milujúcimi rodičmi. Sami z vlastných skúseností veľmi dobre viete, že starostlivosť o dieťa nie je jednoduchá a že výchova je tiež často komplikovaná vec.

Deti, ktoré vyrastajú v detskom domove sú navyše veľmi zranené, boli opustené svojimi rodičmi, strieda sa pri nich veľa ľudí, putujú často rôznymi prostrediam, nemajú tých svojich blízkych, ktorí by tam boli stále a iba pre nich a ešte veľa veľa iných faktorov im ovplyvňuje život. Tieto nepriaznivé životné okolnosti  spôsobujú u dieťaťa traumu, zranenie jeho psychiky. A táto trauma sa len tak nestratí, jej následky ostávajú v dieťati, v človeku celý život. Aj preto je výchova a starostlivosť o tieto deti náročnejšia a ťažšia ako je tomu pri deťoch, ktoré sa narodili do milujúcej rodiny. Je potrebné pristupovať k nim veľmi citlivo a s porozumením , pripraviť na to aj svoje okolie, príbuzných, školu ….

O tom aké sú tie špecifiká týchto detí sa dá niečo si aj prečítať, ale hlavne sa o tom hovorí v Príprave na náhradné rodičovstvo. Príprava má rozsah 26 hodín a je povinná pre všetkých žiadateľov (robí ju aj naše občianske združenie Návrat).

Pomaly sa dostávam k tomu, aký je postup pri podávaní žiadosti o náhradné rodičovstvo.

No najskôr by som Vám možno odporučila – ak môžete – aby ste sa s nami stretli a podrobnejšie by sme sa porozprávali /o všetkom, o čom by ste potrebovali vedieť, na čo by ste sa chceli spýtať, prípadne, čo by sme Vám my chceli povedať.

Ja Vám píšem z Bratislavy, my sídlime na Šancovej 42, ak by Vám to bolo ďaleko, tak potom máme centrum aj v Žiline – /na našej stránke www.navrat.sk  si môžete nájsť ich adresu aj kontakt a dohodnúť sa s nimi. Ak sa cítite, že to nepotrebujete alebo nechcete, tak, samozrejme, nemusíte. Potom by ste mali ísť na Váš najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny(UPSVR – predpokladám, že v Trenčíne), kde si s pracovníčkou, ktorá má na starosť sociálnoprávnu ochranu detí a mládeže, prejdete  ako napísať žiadosť a aké doklady k nej treba priložiť. Keď budete mať žiadosť napísanú, aj pripojené potvrdenia, tak potom to odovzdáte na UPSVR – určenom, teda krajskom.  Keď budú mať na úrade všetko pokope, tak potom ešte budete musieť absolvovať prípravu na NRS, a to buď u nás v Návrate, alebo máte aj iné možnosti na výber. To Vám všetko vysvetlia na úrade. Ak chcete, tak tento postup je podrobne popísaný aj v malej knižke na našej www stránke v časti – čomu sa venujeme – publikačná činnosť. Je to knižka Hľadáme rodičov, alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Tá knižka je v PDF formáte a je voľne k dispozícii.

Ak by ste mali záujem, môžem Vám odporučiť a prípadne aj poslať ďalšiu literatúru, ktorá by Vám mohla byť užitočná, alebo zaujímavá.

Ak by ste čokoľvek potrebovali, napíšte mi alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii – 0907/808080.

 

S pozdravomOľga Olšinová
sociálna poradkyňa
Návrat, o.z.

Infolinka

nielen o adopcii