Dobry den,Chcem sa spitat.moje dieta bolo adoptovane hned po narodeni.teraz ma 3r.chcela by som honajist ci sa ma dobre a je v poriadku.neviete mi poradit ako po stupovat Viem iba ako sa vola a kedy sa narodil.dakujem

Dobrý deň,

úplne Vám rozumiem. Materský a rodičovský inštinkt je silný a je pochopiteľné, že Vás zaujíma osud dieťaťa, ktoré sa Vám, ako píšete, narodilo pred tromi rokmi. Musím Vás však sklamať. Ak je pravda to čo píšete, že Váš synček bol hneď po narodení adoptovaný, čiže osvojený, zanikli všetky Vaše rodičovské povinnosti, ale aj práva. Váš synček má už zrejme nových rodičov, určite má aj nové priezvisko a je možné že má aj rozdielne krstné meno ako to, ktoré ste mu možno vybrali po narodení Vy. Tzn., že už nemáte žiadnu možnosť, ale ani právo, vyhľadať Vášho synčeka. V rodnom liste má už uvedené mená svojich adoptívnych rodičov.

Pôvodný zápis v matrike o tom, že Vy ste boli po narodení jeho matka však zostáva zachovaný a je už len na Vašom synovi, či Vás niekedy v budúcnosti bude chcieť vyhľadať. Je možné, že ak sa raz bude váš syn chcieť dopracovať k informáciám o vás, mame, ktorá mu dala život, o ďalších príbuzných v biologickej rodine, tak môže mu byť pomocou a oporou prečítať si list od vás. Takže ak by ste chcela, napíšte mu list – napíšte mu ako naňho myslíte, ako túžite vedieť či sa má dobre  je v poriadku, príp. pár o sebe, ako vyzeráte, čo máte rada. O otcovi a vašich deťoch /koľko a akých má súrodencov/. Toto sú informácie, po ktorých deti v adopcii často túžia- vďaka nim vedia, že ich život stojí za to (hoci žijú v novej rodine a verím, že sú tam milované), ale chcú vedieť či ich máte radi aj vy, či na nich myslíte, že vám na ňom/ nej záleží. Vtedy sa môže cítiť pokojnejšie a viac si bude veriť.

List môžete nechať na Úrade práce, soc. Vecí a rodiny na sociálnom odbore tak, kde ste bola v čase pôrodu, resp. kde ste žili. Pracovníčka ho môže odložiť /k spisu dieťaťa/ a list tam môže počkať do času, kedy sa dieťa začne zaujímať kto boli jeho biologickí rodičia, súrodenci.

Môžete tam príp. nechať aj fotografiu- to deti v adopcii veľmi ocenia vidieť že sa naozaj na niekoho podobajú a že majú s nimi niečo spoločné, aj keď nemohli žiť spolu.

Chcem Vás však upokojiť. Je veľký predpoklad, že Váš synček sa má dobre. Adoptívni rodičia musia pred prijatím dieťaťa prejsť pomerne zložitým procesom prípravy, a to nám dáva nádej, že ide o schopných a dobrých ľudí, v starostlivosti ktorých je teraz Váš synček. Napriek tejto strate Vám prajem život naplnený láskou a pokojom.

Iveta Keblušková

 

Infolinka

nielen o adopcii