Podporte
nás

Dobrý deň, mám 26 rokov, som slobodná a rada by som sa informovala o možnosti pozvania dieťaťa z dd navíkendy. Nedávno som sa bola informovať o možnosť náhradnej rodinnejstarostlivosti, ale nakoľko som sama, bez partnera a pracovný čas mámpočas týždňa poobedný, je možné, že by ma na zoznam žiadateľovnevybrali. Preto som sa chcela informovať ešte o takejto možnosti, čije niečo také vôbec možné. Stať sa dobrovolnikom takýmto spôsobom prenejaké dieťa. Ak nie, čo by ste mi poradili?Ďakujem vopred za Váš čas.

Dobrý deň,

dovoľte, aby som začala trochu od konca. Podľa našej legislatívy má osamelá fyzická osoba právo stať sa osvojiteľom alebo pestúnom a musí splniť, rovnako ako je to v prípade manželského páru, určité podmienky. Okrem iného musí absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na úrade alebo v akreditovanom subjekte (Návrat, Úsmev ako dar). Ak prebehne táto príprava úspešne, tak je žiadateľ o osvojenie/pestúnsku starostlivosť zapísaný do zoznamu žiadateľov o NRS. Na tento zoznam sa teda budúci náhradní rodičia „nevyberajú“, ale sa tu zapíšu v prípade úspešnej prípravy a splnenia ďalších, v zákone taksatívne vymenovaných, podmienok. Pre prípadnú žiadosť o prípravu sa musíte prihlásiť na UPVaR v mieste Vášho bydliska, kde si vyberáte aj subjekt, ktorý Vás bude pripravovať. Ešte som Vás chcela informovať, že náhradní rodičia po prijatí dieťaťa majú právo zostať na rodičovskej dovolenke 3 roky od prijatia dieťaťa, maximálne však do veku 6 rokov dieťaťa. V prípade staršieho dieťa by čiastočne odpadol Váš problém s poobednými smenami. To len aby ste mali aj túto informáciu pri rozhodovaní.

Pokiaľ ide o prvú časť Vašej otázky, v súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť „navždy“. Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a „niekedy“. Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove. Prajem Vám, aby ste sa správne rozhodli

Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii