s manzelom mame adoptovane 3 deti,ktore su uz dospele )(28, a 22 rokov) , jedna z dcer 22 rocna bola tri roky na ulici, teraz sa vratila domov ako alkoholicka. Nema 3 roky platene zdravotne poistenie, takze v nemocnici jej poskytli 1 tyzdnovu nevyhnutnu starosltivost a poslali domov. Chcem sa spytat neviete poradit kontakty na ktore by sme sa mohli obratit, alebo kam by mohla ist v jej situacii na protialkoholicke liecenie? dakujem

Dobrý deň, pani Oľga,
je mi veľmi ľúto, v akej ťažkej a zložitej situácii ste sa ocitli. Ja verím v dobré konce a budem sa snažiť pomôcť Vám, ako sa len bude dať. Radila som som sa s mojou kolegyňou, ktorá sa venuje závislostiam a poradila mi, resp. Vám, približne toto:
Myslí si, že Vaša dcéra absolvovala iba detox, ten trvá týždeň až 10 dní. To, že ju prepustili z detoxu, nemusí znamenať, že jej neschvália liečbu. Z posledných skúseností tejto mojej kolegyne, napr. zo skúsenosti s CPLDZ v Považskom Chlmci, ale aj inde, vyplýva že protialkoholické liečebne potrebujú, aby liečbu schválila zdravotná poisťovňa. Vaša dcéra alebo Vy v jej mene, by ste teda mali ísť na pobočku jej zdravotnej poisťovne, alebo tam poslať žiadosť o informáciu k preplateniu protialkoholického liečenia. Kolegyňa to bola takto riešiť pre jedného klienta napr. v zdravotnej poisťovni Dôvera (schválili liečbu aj napriek dlhu) alebo vo VšZP. Vo VšZP postupujú napr. tak, že schvália iba jednu liečbu za rok, potom zasa ďalšiu až v ďalšom roku.. Posudzujú to však individuálne, ale zo skúseností kolegyne, zatiaľ vždy kladne.
   V poisťovni budú chcieť „odporučenie“ či vyjadrenie odborného lekára (psychiatra) k liečbe a tam (v zdravotnej karte) je dobré, ak bude napísané, že dcéra sa bez liečby dostáva do stavu, ktorý je životohrozujúci alebo podobná formulácia. To pomôže poisťovni schváliť liečbu, keďže bude považovaná za neodkladnú. Kolegyňa Vám teda odporúča ísť do zdravotnej poisťovne so žiadosťou o schválenie liečby, upozorniť na to, že dcéra doteraz ešte žiadnu liečbu neabsolvovala a že je to neodkladný pobyt/zákrok/liečba (plánované zákroky či pobyty by naozaj nemuseli schváliť tak ľahko..)
Máte, resp. Vaša dcéra a Vy s ňou, pred sebou ešte dlhú cestu. Kedykoľvek sa mi môžete na tejto ceste ozvať. Budem rada ak mi dáte vedieť, ako sa Vám darí, aj keď sa Vám bude dariť menej alebo sa budete chcieť niečo poradiť. S prianím všetkého dobrého

  
Iveta KEBLUŠKOVÁ

Infolinka

nielen o adopcii