Dobrý deň, ide o môjho krstného syna. Má desať rokov, je polorom. Žije s mamou a sestrou u maminho frajera uz dva roky. Problem je že ten pije a je agresívny. Nechodil do školy v máji,v júni. Neprebral si ani vysvedčenie. Jeho mama ho neposiela do školy. Vraj aj tak sa neučí a ma zle znamky. Ťažká debata. Už to riesi sociálka a aj polícia. Som v kontakte s triednou ucitelkou. Jej Mama povedala že bola ochotná ho poslať k otcovi nech mu je lepsie ale nechcel ho. Chcem mu nejako pomoct. Sama mám dve deti v predškolskom veku. Je možné aby u nás byval a chodil do školy so súhlasom rodičov a cez víkendy bol s mamou ? Dá sa to aj bez oficialnych právnych rozhodnutí ako pestunstvo apod.? To je asi zdĺhavý procesa ja ho nechcem brat rodičom len chcem aby sa učil a chodil do školy. Problém je aj v tom že chodí do maďarskej skoly v Dunajskej strede a my bývame v Bratislave takže by musel aj skolu meniť a slovenčinu neovláda dobre. Je to zložité .možno mi budete vedieť poradiť .vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, pani Henka,

v prvom rade chcem oceniť Vašu snahu pomôcť tomuto dieťaťu. Robíte to z môjho pohľadu veľmi dobre a citlivo. Na jednej strane vnímate zlé sociálne podmienky, v ktorých Váš krstný syn vyrastá, na druhej strane si uvedomujete, že jeho biologickí rodičia sú pre neho dôležití.

Neviem presne, prečo nemáte záujem prijať Vášho krstného syna oficiálne do svojej starostlivosti. To by ste mi možno mohli ozrejmiť v telefonickom rozhovore. Môže to byť preto, že nechcete absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo, alebo máte iné dôvody? Vášho krstného syna môžete prijať do náhradnej osobnej starostlivosti, na ktorú nemusíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo. Od 1. 1. 2018 by sa mali aj zvyšovať príspevky a zrovnávať  s príspevkami, ktoré dostávajú pestúni.

Zároveň by sa tento chlapec mohol naďalej stretávať so svojimi rodičmi resp. mamou a na víkendy by mohol chodiť ku nej, ak to tak bude všetkým vyhovovať.

Pre viac informácií ma môžete kontaktovať. Prajem Vám veľa úspechov! S úctou

Iveta Keblušková

sociálna pracovníčka

 

 

 

Infolinka

nielen o adopcii