Dobrý deň. Mám v profesionálnej náhradnej starostlivosti malé dieťa, ktoré je v detskom domove výchovným opatrením. Matka niekde žije, nestretáva sa s dieťaťom a nemá vybavené žiadne doklady (ani OP). Viem si podať na súd nejaku žiadosť - návrh aby som dieťaťu mohla JA dať urobiť pas a vycestovať s ním? Len na 1dnove vylety a prípadne na dovolenku (do 10-14dní maximalne), len v rámci EU, alebo by mi stačilo povolenie aj len na susediace EU štáty. Samozrejme informovanie detskeho domova pred každou zahraničnou cestou a pod. by mi nevadilo. Bývame blízko hraníc, časť blízkej rodiny máme za hranicami. Kedysi, ked som s prof. rodičovstvom začínala, tak vedenie domova pasy urobilo. Teraz len matka môže a tá nevie vybaviť ani sebe žiaden doklad a dieťa nenavštevuje. DAKUJEM

Dobrý deň,

v detskom domove v ktorom ste zamestnaná ste sa na to pýtali? Myslím si, že pas a všetko potrebné okolo toho by Vám mal vybaviť detský domov resp. centrum pre deti a rodinu v ktorom ste zamestnaná ako profesionálny rodič. Ak na pasovom pýtajú súhlas rodiča, čo si myslím že nie je potrebné, tento súhlas by mohol samozrejme na Váš návrh vydať súd.

Myslím si však, že s vybavením cestovného pasu by nemal byť vôbec žiadny problém. Dieťa, ktoré má iné priezvisko ako Vy však musí mať vlastný cestovný pas. Dôležité upozornenie: Cestovné doklady musia byť platné počas celého pobytu vrámci EU aj v čase návratu na Slovensko.

Všetko dobré a príjemné dovolenkové leto :-)!

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

Infolinka

nielen o adopcii