Dobry den. Prosim Vas, aky je postup, pokial mam Sk obcianstvo a trvaly pobyt aj na Sk, ale zijem uz 12 rokov v Norsku a mame zaujem si adoptovat dieta zo Slovenska. Je to mozne a pokial ano, prosim, ako mam postupovat. dakujem.

Dobrý deň,

pre osvojenie je rozhodujúcim Váš obvyklý pobyt, nie trvalý pobyt. Preto ak žijete dlhodobo v zahraničí, adoptovať dieťa zo SR môžete len medzištátnym osvojením. Ďalšie info:

 

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže je určené vládou Slovenskej republiky za ústredný orgán a riadi a koordinuje proces medzištátnych osvojení.

V súčasnej dobe je Slovensko len krajinou pôvodu, čo znamená, že zahraniční žiadatelia si môžu osvojiť dieťa zo Slovenskej republiky. Centrum sa snaží zabezpečiť, aby sa Slovenská republika stala aj prijímajúcim štátom, čo by znamenalo, že si žiadatelia s obvyklým pobytom na Slovensku môžu adoptovať dieťa zo zahraničia.

O medzištátne osvojenie sa jedná aj v tom prípade, ak žiadatelia sú síce občanmi Slovenskej republiky, ale obvyklý pobyt majú v zahraničí.

Zdroj: https://www.cipc.gov.sk/osvojenia/#zakladne-informacie

 

S pozdravom

Eva Stanková, Centrum Návrat v Žiline

Infolinka

nielen o adopcii