Dobrý deň, zaujímalo by ma, či je možné stať sa profesionálnym rodičom na dohodu, na isté obdobie napr. pol roka; vysvetlím: počas rodičovskej dovolenky so svojím dieťaťom som zvažovala poskytnúť starostlivosť novorodencovi, bez toho, aby som ukončila pracovnú zmluvu so svojím zamestnávateľom. Išlo by o obdobie, ktoré by inak bábätko strávilo v nejakej inštitúcii, čakajúc na adopciu. Ďakujem za informácie!

Dobrý deň

 
teoreticky je možné, aby ste mali súbeh pôvodného zamestnania (aj keď ste t.č. na rodičovskej dovolenke) a pracovného pomeru v Centre pre deti a rodinu (CDR, predtým detský domov) , kde by ste boli zamestnaná ako profesionálny rodič.
Teda pokiaľ nájdete CDR, kde by takéto okolnosti akceptovali (pre CDR je efektívnejšie mať zamestnaného prof. rodiča s perspektívou dlhodobej spolupráce) a súčasne by nastala situácia, že by potrebovali do prof. rodiny umiestniť malé dieťa. 
 
Je potrebné však zobrať do úvahy splnenie požiadaviek na vykonávanie úlohy prof. rodiča (absolvovaná príprava/kurz a i.). 
Je tiež nevyhnutné zvážiť, či máte dostatočnú kapacitu na starostlivosť o ďalšie dieťa popri svojom (deti umiestňované do profesionálnych rodín majú často veľa zdravotných a iných problémov, vyžadujú veľa pozornosti, času, návštev lekárov špecialistov,  potrebná je komunikácia s CDR, byť k dispozícii na interakcie záujemcov o osvojenie s dieťaťom, niekedy spolupráca s biologickou rodinou a pod.)
Ani u malých bábätiek sa nedá s istotou plánovať dĺžka pobytu dieťaťa v profesionálnej rodine (niekedy sa natiahne aj na viac ako rok), čo by nemuselo byť v súlade s Vašou predstavou. 
 
Oceňujem Váš záujem a snahu poskytnúť rodinné zázemie dieťaťu, prosím zvážte však spomínané skutočnosti. 
Prajem Vám a Vašej rodine všetko dobré 
Eva Stanková, špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina
Infolinka

nielen o adopcii