Dobry den. Mala by som otazku ohladom trvaleho pobytu. Mame uz rok v nahradnej starostlivosti dievcatko. Len nedavno prebehol sud, tak riesime rozne papierovacky. Nevieme, ako je to s prihlasenim na trvaly, resp. prechodny pobyt. Uz teraz to musime vypisovat na rozne dokumenty a nemame v tom jasno. Vopred dakujem za odpoved.

Dobrý deň,

v prípade, že je rozhodnutie súdu o zverení do NOS právoplatné, môžete dieťa prihlásiť na trvalý pobyt v mieste bydliska.
Legislatíva síce hovorí o tom, že na pobyt prihlasuje zákonný zástupca, zo skúseností náhradných rodičov však vieme, že bežne na trvalý pobyt  obce deti prihlásia aj náhradní rodičia (pri pestúnstve alebo náhradnej osobnej starostlivosti). Obec má motiváciu mať viac obyvateľov, a tiež  môže od Vás pri trvalom pobyte požadovať  aj alikvótnu časť miestneho poplatku za komunálny odpad a pod.
Náhradný rodič môže dieťaťu vybaviť aj cestovný pas (tam dokonca nie je ani podmienka, že by to musel byť zákonný zástupca, legislatíva počíta s náhradnou rodinnou starostlivosťou).
 
 
V prípade záujmu o ďalšie informácie nás prosím kontaktujte.
Prajem Vám a Vašej rodine všetko dobré 
S pozdravom
Eva Stanková, špeciálny pedagóg, Centrum Návrat Žilina
Infolinka

nielen o adopcii