Podporte
nás

náhradná starostlivosť - Dobrý deň, prosim vas potrebujem radu,pred 3 rokmi nam bol zvereny do nahradnej osob. starostlivosti synovec /t.č. 15r./, koli zlej starostlivosti matky s kt.žil v ČR, matka pila, striedala partnerov,takže nedalo sa nato pozerať./sme mu krstní rodičia/. Jeho matka teraz uz 2-hy rok žijem s priateľom v prenajatom jednoizbovom byte a Lukáš k nej chodieva od min.roku na prazdniny .Naposledy ho matka tak namotala doslova že sa chce k nej vrátiť a ona si ide podať o znovzverenie dieťaťa.Dozvedeli sme sa ze matka s priateľom často pozeraju na dno poharia a dokonca nukali aj syna keď bol u nej.Chcela by som vediet či sa da tomu nejak zabraniť kedže on tam veľmi chce isť.Ďakujem za odpoved

Dobrý deň,

 

rozumiem Vám, že toto je pre Vás veľmi ťažká situácia. Váš synovec je v takom zložitom veku, keď sa snaží niekam patriť a s niekým sa stotožniť, nájsť si svoje miesto na svete, ale väčšinou práve tých ľudí, u ktorých býva, a s ktorými žije podrobuje najväčšej kritike a hodnoteniu. Vy mu nastavujete hranice, snažíte sa udržať ho v nejakých medziach, kým u mamy možno zacítil nejaký závan väčšej slobody a ak sa k tomu pridalo aj nejaké lákanie a volanie od mamy, tak chlapec v jeho veku veľmi ľahko podľahne. Nemôžete matke zabrániť, aby si podala návrh na znovuzverenie syna do svojej starostlivosti.

 

Bolo by možno dobre ak by ste o tom informovali pracovníčku UPSVR – sociálnu kurátorku, s ktorou ste už možno boli v kontakte. Kurátorka býva pozvaná na súdne pojednávanie, zastupuje záujmy dieťaťa, bolo by dobré ak by bola vo veci zorientovaná. Súd však dieťa matke znovu nezverí len tak jednoducho – na jej návrh. Bude prešetrovať, či už pominuly dôvody, prečo bol chlapec rodičom odňatý, bude skúmať pomery v terajšej rodine – vo vašej ale aj v matkinej, bude prihliadať na to, aké má zázemie, školu, vrstovnícke vzťahy, koníčky a podobne. Potom sa zamerajú na súčasné pomery jeho matky a priateľa. Ak máte svedkov, ktorí by vedeli svedčiť v tom, že matka s priateľom pijú alebo sú tam iné ohrozenia chlapca, tak ich potom navrhnite na vypočutie. Chlapec môže mať mamu zidealizovanú a nemusí to vedieť objektívne posúdiť za tak krátky čas ako sú prázdniny. Je to samozrejme na sudcovi a kurátorke k čomu sa priklonia a ako to vyhodnotia.

 

Určite je v tomto prípade dôležitý aj názor dieťaťa, keďže už je pomerne veľký. Bude to pre Vás veľký nápor, pretože by bolo dobré, aby ste mali dobrý vzťah, ale zároveň v takejto situácii to bude extrémne náročné. Snažte sa nestratiť s ním citový vzťah, neprerušiť komunikáciu, buďte ústretoví a trpezliví, a zároveň si držte svoje hranice a snažte sa byť hlavne čitateľní a zrozumiteľní. Skúste sa o týchto veciach so synovcom porozprávať – v kľude a v pokoji. Vypočujte ho a hovorte aj vy o vašich pocitoch a prežívaní.

 

Držím Vám palce. Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

 

Infolinka

nielen o adopcii