Dobrí deň chcem sa spýtať či je možné zobrať si dieťatko s domova na sviatky alebo víkendy k nám domou nájsť si k nemu cestu a časom podať žiadosť o adopciu s manželom nemôžme mať babetko a tak by sme chceli pomôcť touto formou a postarať sa nechceme zato žiadne peniažky a nič podobne ja sama som adoptovaná a viem čo to je a ako toto deti berú a čo potrebujú bola by som veľmi rada keby ste mi nejako pomohli.

Dobrý deň,

v minulosti boli tieto návštevy detí umiestnených v detských domovoch na Vianoce a iné sviatky častejšie. V súčasnosti sa tieto návštevné pobyty v domácnosti, bez vytvorenia dlhodobejšieho vzťahu s dieťaťom, neodporúčajú. Ako ste si už zrejme vyskúšali na vlastnej koži,  deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou už prešli v živote viacerými stratami a je pre ne veľmi dôležité stabilné, milujúce prostredie, ako oni zvyknú hovoriť „navždy“. Pre tieto deti môže byť traumatizujúce, navštevovať niekoho (aj keď určite s veľkým srdcom a milujúceho) iba na sviatky, víkendy a „niekedy“. Deti potrebujú milujúcu materskú osobu celú a bezpodmienečne. Možné to však je, je to však plne v kompetencii konkrétneho riaditeľa DeD, tak sa prípadne informujte vo Vašom najbližšom detskom domove.

Ak si chcete aj s manželom osvojiť/adoptovať dieťa postup je obvykle taký, že najskôr absolvujete prípravu na náhradné rodičovstvo, a až potom Vám bude ponúknuté dieťa/deti, ktoré si môžete osvojiť. V prípade záujmu o adopciu požiadajte miestne príslušný UPSVaR, že chcete byť aj s manželom zapísaní na zoznam žiadateľov o NRS, vyberiete si subjekt na prípravu (UPSVaR, Úsmev ako dar, Návrat) a po absolvovaní prípravy v rozsahu minimálne 26 hodín sa môžete stať adoptívnymi rodičmi.

Veľa šťastia a príjemné prežitie sviatkov Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii