Ahoj, mam predbeznym opatrenim zvereneho synovca t.c. o chvilu 7rocneho. Staram sa o neho takmer 5rokov. Jeho otec zije v zahraničí a nejavi ziaden záujem a matka ako kedy. Teraz ma noveho priateľa, s ktorým planuje spoločnú budúcnosť takze o syna javi vacsi záujem. Berie si ho obcas na vikend (cca 4x tam bol) a teraz 1x pojde na týždeň. Ked s niecim nesúhlasím tak sa mi vyhrážajú ze mi ho zoberú uplne. Maly ma vytvoreny vztah ku mne, mojmu partnerovi a babke, lebo zijeme v spolocnej domácnosti, ma u nas krasny a šťastný domov. V septembri nastupuje do zš. Ma rad aj ju aj jej priateľa. Chcem sa opýtať ci mi ho môže sud len tak odobrat napriek rokom prikladnej starostlivosti. Velmi sa o maleho osud bojim. Lubim ho ako vlastného, nechcem o neho prísť. Ďakujem.

Dobrý deň, Štefánia,

súd nemôže dieťa odňať z Vašej starostlivosti len tak, kedy si jeho biologickí rodičia zmyslia. Z nejakého dôvodu bol z ich starostlivosti odňatý a keby chceli dieťa vrátiť späť, do svojej starostlivosti, museli by súdu dokázať, že sa pomery v rodine zlepšili, že malý má s nimi vzťah a že je v jeho najlepšom záujme byť s biologickými rodičmi, resp. mamou. 

Trochu je pre mňa záhadou to, že je vo Vašej starostlivosti takmer 5 rokov a stále ho máte zvereného predbežným (v súčasnosti je to neodkladné) rozhodnutím. Neprebieha konanie na súde o zverení do náhradnej osobnej starostlivosti príp. pestúnskej starostlivosti? S prianím všetkého dobrého

Iveta Keblušková

Infolinka

nielen o adopcii