Dobrý deň,s manželkou výhľadovo uvažujeme o adopcii. 2 deti už máme, ale radi by sme tretie. Adopciu nechceme ihneď, len výhľadovo, ale dočítal som sa, že čakacie doby sú rádovo v rokoch, takže je asi na mieste začať to riešiť s predstihom.Spýtať sa chcem hlavne na tie čakacie doby. Na základe Vašich skúseností nám snáď budete vedieť aspoň orientačne povedať, na aký dlhý proces sa máme pripraviť.Základné info o našich predstavách:- Nechceme miminko, ale dieťa vo veku 3-5 rokov (preferujeme 3 ročné).- Ideálne aby to bolo dievča (máme dve dcéry, lepšie zapadne).- Čítal som, že je problém (predlžuje sa čakanie), ak rodičia žiadajú 100% zdravé dieťa, lebo aj dieťa s alergiou je tým pádom nevyhovujúce. Takéto striktné podmienky nemáme, stačí ak to bude "normálne" dieťa, ktoré nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.- Ohľadom čakacej doby bude zrejme relevantné aj to, že dieťa nemusí byť nerómske.Vopred vďaka za ochotu a informácie.Moju otázku a odpoveď môžete zverejniť, ale prosím bez mena a adresy. Vďaka za pochopenie.

Dobrý deň,

 

Je iste obdivuhodné, že popri tom, že vychovávate svoje vlastné deti, sa chcete ešte postarať a dať domov a lásku dieťaťu, ktoré nemalo to šťastie, že by mohlo vyrastať vo svojej vlastnej rodine s milujúcimi rodičmi. Sami z vlastných skúseností veľmi dobre viete, že starostlivosť o dieťa nie je jednoduchá a že výchova je tiež často komplikovaná vec.

Deti, ktoré vyrastajú v detskom domove sú navyše veľmi zranené, boli opustené svojimi rodičmi, strieda sa pri nich veľa ľudí, putujú často rôznymi prostrediam, nemajú tých svojich blízkych, ktorí by tam boli stále a iba pre nich a ešte veľa veľa iných faktorov im ovplyvňuje život. Tieto nepriaznivé životné okolnosti  spôsobujú u dieťaťa traumu, zranenie jeho psychiky. A táto trauma sa len tak nestratí, jej následky ostávajú v dieťati, v človeku celý život. Aj preto je výchova a starostlivosť o tieto deti náročnejšia a ťažšia ako je tomu pri deťoch, ktoré sa narodili do milujúcej rodiny. Je potrebné pristupovať k nim veľmi citlivo a s porozumením , pripraviť na to aj svoje okolie, príbuzných, školu ….

O tom aké sú tie špecifiká týchto detí sa dá niečo si aj prečítať, ale hlavne sa o tom hovorí v Príprave na náhradné rodičovstvo. Príprava má rozsah 26 hodín a je povinná pre všetkých žiadateľov (robí ju aj naše občianske združenie Návrat).

Pomaly sa dostávam k tomu, aký je postup pri podávaní žiadosti o náhradné rodičovstvo.

No najskôr by som Vám možno odporučila – ak môžete – aby ste sa s nami stretli a podrobnejšie by sme sa porozprávali /o všetkom, o čom by ste potrebovali vedieť, na čo by ste sa chceli spýtať, prípadne, čo by sme Vám my chceli povedať.

Ja Vám píšem z Bratislavy, my sídlime na Šancovej 42, ak ste z nejakej inej časti Slovenska, tak potom máme ešte tri ďalšie centrá – v Žiline, Banskej Bystrici a Prešove – na našej stránke www.navrat.sk  si môžete nájsť ich adresy aj kontakty a dohodnúť sa s nimi. Ak sa cítite, že to nepotrebujete alebo nechcete, tak, samozrejme, nemusíte. Potom by ste mali ísť na Váš najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny(UPSVR), kde si s pracovníčkou, ktorá má na starosť sociálnoprávnu ochranu detí a mládeže, prejdete  ako napísať žiadosť a aké doklady k nej treba priložiť. Keď budete mať žiadosť napísanú, aj pripojené potvrdenia, tak potom to odovzdáte na UPSVR – určenom, teda krajskom.  Keď budú mať na úrade všetko pokope, tak potom ešte budete musieť absolvovať prípravu na NRS, a to buď u nás v Návrate, alebo máte aj iné možnosti na výber. To Vám všetko vysvetlia na úrade. Ak chcete, tak tento postup je podrobne popísaný aj v malej knižke na našej www stránke v časti – čomu sa venujeme – publikačná činnosť. Je to knižka Hľadáme rodičov, alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Tá knižka je v PDF formáte a je voľne k dispozícii.

Na Vašu otázku – na aký dlhý čas čakania sa máte pripraviť, Vám neviem celkom presne odpovedať, pretože neviem, odkiaľ píšete – z ktorého kraja. Tie čakacie doby sú totiž rôzne – v závislosti od kraja (ale aj od iných faktorov). Ale minimálne je to tak 1,2 aj tri roky. Áno na dĺžku čakania má vplyv aj Vaša predstava o dieťati – o jeho zdravotnom stave, prípadne aj o etniku. To, že ste otvorení akémukoľvek etniku, Vás môže do istej miery zvýhodňovať a môže to Vaše čakanie skrátiť. Ale bolo by dobré sa o tom podrobnejšie porozprávať, záleží aj na veku Vašich detí, aby to do seba správne zapadalo a taktiež by o tom mali vaše deti vedieť

Ak by ste mali záujem, môžem Vám odporučiť a prípadne aj poslať ďalšiu literatúru, ktorá by Vám mohla byť užitočná, alebo zaujímavá.

Ak by ste čokoľvek potrebovali, napíšte mi alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii – 0907/808080

 

S pozdravomOľga Olšinová
sociálna poradkyňa

Návrat Bratislava

Infolinka

nielen o adopcii