Podporte
nás

Dobrý deň,rada by som sa informovala ohľadom adopcie dieťatka. Sme manželia 5 rokov i keď od začiatku túžime po deťoch, zatiaľ sa nám v tomto smere nejako nedarí. Veľa sa však o tom rozprávame, že čo ďalej...? Obaja sme otvorení aj pre adopciu (ja som učiteľka MŠ a vyštudovaná v tomto smere aj stredná škola aj VŠ) i keď určite riešime aj kopec otázok, ako všetci. Máme 37 a 39 rokov a zatiaľ bývame v prenájme (1-izb.byt ) v BA v blízkosti mojich rodičov. No popri práci tu v BA, staviame aj dom v okrese Tvrdošín, odkiaľ pochádza manžel a kde sa plánujeme presťahovať a to hlavne vtedy, ak by sme mali deti. Po dieťatku veľmi túžime a chceme sa niekde rozdať, byť tu pre niekoho a odovzdať mu seba,našu lásku..Ja už nejaké informácie, skúsenosti a kontakt s takými deťmi a rodinami mám, keďže mám predškolskú pedagogiku vyštudovanú a v praxi som bola 18 rokov, kde som mala v MŠ aj takéto detičky. Ale viem, že veľa vecí sa v tomto smere mení. Chcem sa preto opýtať, že ak by sme mali záujem sa zapísať, podať si žiadosť a absolvovať prípravu, či je možné to aj v BA i napriek tomu, že by sme sa potom presťahovali na Oravu alebo to celé musíme absolvovať a zapísať sa tam? A ako to je, čo sa týka finančnej otázky - teda nášho príjmu? Podľa čoho sa to posudzuje? My hypotéku nemáme i keď staviame dom. Zatiaľ sme sa zhodli, že do toho nepôjdeme. Dom je však už skoro postavený, treba len skolaudovať. Keď tam prídeme, tak už sa v ňom dá bývať na vrchnom poschodí. Je tam voda, elektrina, odpad..sú tam izby, kuchyňa at´d..Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu skorú odpoveď a radu.Prajeme všetko dobré.

Dobrý deň,

je výborné, že ste s manželom nastavení rozdávať lásku prijatému dieťaťu/deťom, tú deti potrebujú zo všetkého najviac. Výhodou sú aj Vaše skúsenosti s prijatými deťmi a náhradnými rodinami v materskej škole. 

Pokiaľ ide o Vašu otázku, žiadosť si môžete podať v Bratislave, keď s manželom bývate momentálne tam. Pre prijatie dieťaťa nie je dôležitý trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt, kde sa žiadatelia zdržiavajú.  S adoptovaným dieťaťom sa potom môžete samozrejme presťahovať do Tvrdošína alebo kdekoľvek inde. Keď si požiadate na úrade o zapísanie do zoznamu žiadateľov, doložíte všetky potrebné tlačivá, úrad bude posudzovať aj Vaše finančné, zdravotné, bytové… predpoklady na prijatie dieťaťa, ale podľa toho čo píšete, že ste s manželom obaja zamestnaní a dokonca nemáte hypotéku, tak v tomto zmysle by nemal byť u Vás žiadny problém. Na úrade, ktorý bude evidovať Vašu žiadosť si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na adopciu/osvojenie pripravovať. Prípravu môžete absolvovať na UPSVaR-e, alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar). Vo všetkých subjektoch je v rozsahu minimálne 26 hodín.

Prajem Vám veľa úspechov! Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

Iveta Keblušková

sociálna pracovníčka

Infolinka

nielen o adopcii