Podporte
nás

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či existuje šanca adoptovať si dieťaťko v prípade, že manžel pracuje v zahraničí (2 týždne tam a 2 týždne na Slovensku) a ja som zamestnaná na Slovensku? Mohol by to byť problém pri posudzovaní našej "vhodnosti" ako adoptívnych rodičov? Ďakujem

Dobrý deň, pani Michaela,

myslím si, že by s tým nemal byť problém, ak máte obvyklý pobyt obaja na Slovensku. Pre prijatia dieťaťa (adopciu dieťaťa) je rozhodujúci obvyklý pobyt, ani nie tak trvalý, na území Slovenskej republiky. Občan SR môže samozrejme pracovať v zahraničí, takže by to podľa mňa nemal byť problém. Možno budete mať trošku problém s prípravou na náhradné rodičovstvo, vzhľadom na to, že si bude musieť manžel prispôsobiť prácu termínom, ktoré si dohodnete v subjekte, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať (ÚPSVaR, Úsmev ako dar alebo Návrat). 

Keď si dieťa osvojíte/adoptujete, môžete sa s ním presťahovať kdekoľvek do zahraničia, ale pokiaľ absolvujete prípravu a budete zapísaní na rodnom liste dieťatka, musíte byť občanmi SR, ak si chcete adoptovať dieťa na Slovensku. 

Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

Iveta KEBLUŠKOVÁ
sociálna pracovníčka

Infolinka

nielen o adopcii