Dobry den,Sme v poslednej faze osvojenia si dietata. Dalsia faza je odovzdanie dokladov na sud, ktory rozhodne o prideleni dietata do starostlivosti. Mino ineho sa odovzdava aj prijem adoptivnych rodicov za posledny rok, ktory sa predklada na sud. Moze byt problem ze v poslednom roku klesol prijem jedneho z manzelov pod uroven zivotneho minima. Je mozne dokladovat prijem aj majetkovymi skutocnostami? Vypis z uctov? Majetok v nehnutelnych aj hnutelnych veciach? Majetok firmy vo vlastnictve jedneho z manzelov?Dakujeme pekne za odpoved.

Dobrý deň,

 
pokles príjmu jedného z manželov by nemal byť problém (ak vidíte reálne, že rodinu dokážete ekonomicky zabezpečiť).
 
Podľa zákona (305/2005) máte predložiť doklad o majetkových pomeroch na preukázanie primeraného majetkového základu an plnenie ekonomicko – zabezpečovacej funkcie rodiny.
Posudzuje sa pritom rodina/domácnosť ako celok, a nie je nutné, aby išlo len o klasický príjem – mzdu. 
Stretli sme sa už s tým, že úrad/súd chcel predložiť len čestné vyhlásenie o vlastníctve hnuteľného a nehnuteľného majetku (nežiadali ani výpisy z katastra a pod.). 
Iná žiadateka o pestúnstvo bola pri zápise do zoznamu žiadateľov práve evidovaná ako nezamestnaná, a nebol to problém, lebo preukázala, že 10 rokov predtým bola zamestnaná a teda úbytok príjmu bol len dočasný.
Verím, že teraz v pandemických časoch bude k výpadkom príjmu ÚPSVaR alebo súd ešte zhovievavejší, a že pokles príjmu nebude dôvodoom na komplikácie pri osvojení.
 
Prajem všetko dobré
Eva Stanková
 
Infolinka

nielen o adopcii