Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Centrum Návrat v Bratislave

Je prvým centrom, v ktorom sme začali ponúkať špecifické služby pre náhradné  rodiny a neskôr aj pre rodiny v ohrození. Odvtedy už viac ako 24 rokov vytvárame bezpečný, podporný a inšpiratívny priestor, v ktorom je možné stretnúť odborníkov pripravených vás vypočuť a hľadať spoločné riešenia, pre vás ako rodiny i jednotlivcov). A čo všetko je možné v ňom nájsť?

 • priestor pre kladenie otázok a hľadanie odpovedí.
  Uvažujete o tom, že by sa vo vašom živote našlo miesto pre dieťa, ktoré nemôže vyrastať vo vlastnej rodine? Potrebujete sa o tom porozprávať s niekým, kto má skúsenosti, získať informácie, podeliť sa o predstavy a neistoty? Alebo ste sa už rozhodli, že práve toto bude pre vás tá správna cesta a hľadáte sprievodcu?
  V našom centre je možnosť prísť na nezáväzné stretnutie i absolvovať Prípravu na adopciu, pestúnsku starostlivosť či profesionálne rodičovstvo. Venujeme sa v nej rôznym témam, s ktorými sa náhradní rodičia pri výchove prijatých detí môžu stretnúť a čo najviac potrebujú deti nesúce „batôžtek“ strát a zranení. V našom centre nájdete aj knižnicu plnú rôznych odborných kníh i beletrie o rozličných aspektoch výchovy a rodičovstva.

 • priestor pre nesenie každodenných radostí a výziev.
  Už nejaký ten mesiac či rok kráčate spolu s prijatými deťmi a chceli by ste sa podeliť o vaše výhľady, postrehy a zážitky? Či vám do cesty vošla nejaká prekážka a hľadáte spôsob (a silu), ako ju preliezť? Alebo ste v neprehľadnom teréne stratili správny smer či vám chýba potrebný výstroj?
  Ponúkame vám sprevádzanie, sociálne a psychologické poradenstvo, rôzne druhy terapeutických postupov, ktoré vám môžu pomôcť. Patria medzi ne: práca so životnou históriou a Knihou života, filiálna terapia, terapia dotykom, sandplay a sandtray terapia, dyadická terapia, naratívna terapia a program pripútania. Poskytujeme tiež prediagnostiku a poradenstvo v téme Fetálneho alkoholového syndrómu, s ktorým sa môžete u dieťaťa stretnúť, ak jeho mama v tehotenstve požívala alkohol.

 • priestor pre prepájanie a vytváranie sietí pomoci pre rodiny v ohrození. Niekedy sa vaše cesty poriadne skomplikujú, zhorší sa počasie a terén sa stáva ťažko priechodným. Vtedy sa snažíme spojiť s rôznymi odborníkmi zapojenými do práce s rodinami a dať sily dokopy (veď viac hláv – viac rozumu). Sprevádzame rodiny aj v kontakte s úradmi, hájime ich práva a snažíme sa nájsť všetky možnosti pomoci s cieľom podporiť riešenia ich rodinnej situácie v prospech detí a rodiny. Taktiež hľadáme uzlíky podpornej siete medzi laickými poradcami či dobrovoľníkmi, ktorí venujú svoj čas a schopnosti prijatým deťom (na kluboch náhradných rodín či priamo v rodinách ako odľahčovači).

Srdečne Vás pozývame do našich priestorov. Veríme, že u nás nájdete to, čo hľadáte a potrebujete: informácie, skúsenosti, praktické rady, vypočutie a povzbudenie. 

Nájdete nás na adrese nižšie, ktorá je súčasne aj sídlom našej organizácie a pôsobí tu aj ekonomické oddelenie a PR & Fundraisingový tím.

 

Tím Centra Návrat v Bratislave

 

Návrat a Centrum Návrat v Bratislave
Pluhová 1, 831 03 Bratislava

tel.: +421 252 444 361
sanácia rodín/pomoc rodinám v ohrození: +421 918 111 155
navrat@navrat.sk 

 


Byť s klientmi a ich rodinami a spoločne vytvárať veľké veci - ich spokojnosť a šťastie, je práca, ktorú milujem.

Slávka robí v bratislavskom Návrate už dlhé roky. Možno by si niekto myslel, že po tých rokoch už človek neprežíva niektoré veci, ale Slávka je iná. Má nabehaných veľa kilometrov pri práci s rodinami vo veľmi zložitých situáciách – v zahraničí by jej cieľová skupina mala názov „family at risk“ - rodina v riziku: v riziku, či „ustoja“ rodičovstvo aj napriek opakovanej nestabilite bývania, príjmov a zázemia, napriek nedostatku životných, sociálnych i rodičovských zručností, či ustoja svoje vlastné dospelácke problémy a napätia, či zvládnu rozmotať aspoň niektoré dlho neriešené rodinné uzly, či „zvládnu“ zastaviť rodinné násilie a zvýšiť „bezpečie“ pre deti, zlepšiť vzájomnú komunikáciu, konštruktívnejšie riešiť konflikty, vnímavejšie reagovať na potreby detí.

 

Slávka svojej robote rozumie – je sociálnou pracovníčkou, ktorá sa celé roky vzdeláva a spolupracuje s vlastným supervízorom. Je trpezlivá a často je jediná, ktorá verí v tých rodičov. A tak ako každý profesionál, aj ona niekedy pochybuje. Dokáže dobre nadviazať kontakt s klientmi? Dokáže im pomôcť, aby cítili k nej dôveru? Aby sa o ňu opreli? Aby sa „z rizika“ dostali? Alebo aby „rizikom“ preplávali bez utopenia? Bez rozdelenia a separácie detí od rodičov?

 

Ako vyzerá jej začiatok pracovného dňa v tomto období?

Idem za klientkou s partnerom a 7 deťmi, najstaršia dcéra je dospelá, jedna je v liečebnovýchovnom sanatóriu, najmladšia má asi 3 mesiace. Do rodiny vyrážam s nádejou, že ju nájdeme v dobrej nálade a pohode, že mama varí a staršie dcéry pomáhajú, že syn Tibor nemá vážnejšie problémy v škole a so správaním a že napredujú v úlohách, na ktorých sme sa dohodli. 

Matka zvláda dobre rodičovské zručnosti, aj tie základné, ale snaží sa pôsobiť aj výchovne, deťom vštepovať morálne a etické hodnoty, a to aj napriek tomu, že aj s partnerom obaja vyrastali v detskom domove. Deťom sa snaží dať aj lásku a pohladenie. Slabinou je však dôslednosť, resp. rodičia nie vždy ťahajú za jeden povraz. Otcove pôsobenie vo výchove detí je minimálne, resp. skôr má mocenský štýl výchovy, kde neváha použiť aj fyzické tresty a v minulosti často napádal aj samotnú matku. Dievčatá nemajú tiež jasne stanovené hranice a tak majú už v skorom veku rizikové správanie. Pani Terezu obdivujem v tom, že napriek tomu, že sa jej v detstve nedostalo materinskej lásky, o to viac sa ju snaží dať svojim deťom.“

 

Pracovný deň pokročil a Slávka si balí v práci veci na ďalšie stretnutie:

„Idem sa stretnúť s jednou veľmi mladou mamou. Preberám ju po kolegyni z iného mesta. Je mladučká, v minulosti zažila na sebe dlhodobé násilie a bola odobratá zo svojej rodiny a umiestnená v detskom domove. Teraz sa pokúša o nový začiatok – všetko vsadila na vzťah s partnerom. Tieto prvé stretnutia sú skôr o monitoringu a ponuke pomoci skôr s praktickými vecami v rámci dávok a poradenstva k tomu. V budúcnosti by som jej rada ponúkla dotykovú terapiu pre podporu sebaúcty a rešpektu k jej vlastnému telu, ale aj k telu dieťaťa a k podpore ich vzájomného hlbokého vzťahu. Stretávame sa pred domom, kde býva, na lavičke – verím, že čoskoro budeme môcť naše stretnutia robiť aj iným spôsobom.“

 

Slávkin pracovný deň bude končiť, dopíše administratívu, obvolá niekoľko ďalších rodičov, aby sa uistila, že zvládajú svoje situácie dostatočne dobre a tiež si naplánuje stretnutia na ďalšie dni. Pomedzi to sa v práci pozrie sem-tam cez okno na kvitnúce stromy, na chvíľu sa na ne zahľadí očarená ich dokonalosťou. Možno jej to pripomenie, že je jar – nielen vonku, ale aj v jej práci: niekde sú puky, niekde kvety, inde sa chystá priesada do zeme – a pomedzi to zatrilkujú operenci svoje všakovaké piesne o živote. Cez otvorené okno cítiť vône, vidieť farby a počuť zvuky. Jar v plnom prúde.

 

Držím Slávke palce, aby sa z tej jari vedela tešiť. Rodiny to/ju potrebujú.

 

Danka Koníček Žilinčíková

 

 

Projekt Posilnenie rodiny zdrojmi komunity v Bratislavskom kraji  (ITMS: 312041H912) sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

IA MPSVR SR 1 small   OPLZ farebne 1   ESFaEFRR farebne 1

vzťahová väzba s traumatizovaným dieťaťom -

porozumenie dieťaťu s FASD -

vedenie stretnutí viacerých strán

V októbri a novembri ponúkame semináre s témami FAS, životnej histórie detí v NRS a budovania zdravého vzťahu s traumatizovaným dieťaťom. Počet účastníkov je limitovaný.

Aké je to byť pestúnkou samožiadateľkou? Aká je to láska? 

Milí náhradní rodičia, pozývame vás na dve sobotné stretnutia k téme životného príbehu prijatých detí.

Ako s ňou pracovať, kedy a ako dieťaťu povedať pravdu? POČET MIEST NA POBYTE NAPLNENÝ

Pozývame vás 11.10.2016 do našich nových priestorov na Deň s Návratom - deň otvorených dverí, ​počas ktorého bude príležitosť porozprávať sa, vypiť šálku kávy či čaju, alebo si vybrať niektorú z pripravovaných aktivít.
 

Krátko pred tým, než som začala písať túto správičku, pohádala som sa svojou 4 ročnou dcérou. Vôbec som nebola v pohode, stratila som sa v bezmoci a hneve a povedala som jej tvrdé slová o tom aká je rozmazná a nevďačná, a to všetko pre jednu mandarínku, ktorú s hysterickým plačom omietla zjesť.

Pozývame vás na dvojdňový medzinárodný workshop v téme FAS organizovaný odbornou organizáciou z USA. Zabezpečený je preklad do slovenčiny.