Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Centrum Návrat v Bratislave

Je prvým centrom, v ktorom sme začali ponúkať špecifické služby pre náhradné  rodiny a neskôr aj pre rodiny v ohrození. Odvtedy už viac ako 24 rokov vytvárame bezpečný, podporný a inšpiratívny priestor, v ktorom je možné stretnúť odborníkov pripravených vás vypočuť a hľadať spoločné riešenia, pre vás ako rodiny i jednotlivcov). A čo všetko je možné v ňom nájsť?

 • priestor pre kladenie otázok a hľadanie odpovedí.
  Uvažujete o tom, že by sa vo vašom živote našlo miesto pre dieťa, ktoré nemôže vyrastať vo vlastnej rodine? Potrebujete sa o tom porozprávať s niekým, kto má skúsenosti, získať informácie, podeliť sa o predstavy a neistoty? Alebo ste sa už rozhodli, že práve toto bude pre vás tá správna cesta a hľadáte sprievodcu?
  V našom centre je možnosť prísť na nezáväzné stretnutie i absolvovať Prípravu na adopciu, pestúnsku starostlivosť či profesionálne rodičovstvo. Venujeme sa v nej rôznym témam, s ktorými sa náhradní rodičia pri výchove prijatých detí môžu stretnúť a čo najviac potrebujú deti nesúce „batôžtek“ strát a zranení. V našom centre nájdete aj knižnicu plnú rôznych odborných kníh i beletrie o rozličných aspektoch výchovy a rodičovstva.

 • priestor pre nesenie každodenných radostí a výziev.
  Už nejaký ten mesiac či rok kráčate spolu s prijatými deťmi a chceli by ste sa podeliť o vaše výhľady, postrehy a zážitky? Či vám do cesty vošla nejaká prekážka a hľadáte spôsob (a silu), ako ju preliezť? Alebo ste v neprehľadnom teréne stratili správny smer či vám chýba potrebný výstroj?
  Ponúkame vám sprevádzanie, sociálne a psychologické poradenstvo, rôzne druhy terapeutických postupov, ktoré vám môžu pomôcť. Patria medzi ne: práca so životnou históriou a Knihou života, filiálna terapia, terapia dotykom, sandplay a sandtray terapia, dyadická terapia, naratívna terapia a program pripútania. Poskytujeme tiež prediagnostiku a poradenstvo v téme Fetálneho alkoholového syndrómu, s ktorým sa môžete u dieťaťa stretnúť, ak jeho mama v tehotenstve požívala alkohol.

 • priestor pre prepájanie a vytváranie sietí pomoci pre rodiny v ohrození. Niekedy sa vaše cesty poriadne skomplikujú, zhorší sa počasie a terén sa stáva ťažko priechodným. Vtedy sa snažíme spojiť s rôznymi odborníkmi zapojenými do práce s rodinami a dať sily dokopy (veď viac hláv – viac rozumu). Sprevádzame rodiny aj v kontakte s úradmi, hájime ich práva a snažíme sa nájsť všetky možnosti pomoci s cieľom podporiť riešenia ich rodinnej situácie v prospech detí a rodiny. Taktiež hľadáme uzlíky podpornej siete medzi laickými poradcami či dobrovoľníkmi, ktorí venujú svoj čas a schopnosti prijatým deťom (na kluboch náhradných rodín či priamo v rodinách ako odľahčovači).

Srdečne Vás pozývame do našich priestorov. Veríme, že u nás nájdete to, čo hľadáte a potrebujete: informácie, skúsenosti, praktické rady, vypočutie a povzbudenie. 

Nájdete nás na adrese nižšie, ktorá je súčasne aj sídlom našej organizácie a pôsobí tu aj ekonomické oddelenie a PR & Fundraisingový tím.

 

Tím Centra Návrat v Bratislave

 

Návrat a Centrum Návrat v Bratislave
Pluhová 1, 831 03 Bratislava

tel.: +421 252 444 361
sanácia rodín/pomoc rodinám v ohrození: +421 918 111 155
navrat@navrat.sk 

 


Byť s klientmi a ich rodinami a spoločne vytvárať veľké veci - ich spokojnosť a šťastie, je práca, ktorú milujem.

Slávka svojej robote rozumie. Je trpezlivá a často je jediná, ktorá verí v rodičov.

vzťahová väzba s traumatizovaným dieťaťom -

porozumenie dieťaťu s FASD -

vedenie stretnutí viacerých strán

V októbri a novembri ponúkame semináre s témami FAS, životnej histórie detí v NRS a budovania zdravého vzťahu s traumatizovaným dieťaťom. Počet účastníkov je limitovaný.

Aké je to byť pestúnkou samožiadateľkou? Aká je to láska? 

Milí náhradní rodičia, pozývame vás na dve sobotné stretnutia k téme životného príbehu prijatých detí.

Ako s ňou pracovať, kedy a ako dieťaťu povedať pravdu? POČET MIEST NA POBYTE NAPLNENÝ

Pozývame vás 11.10.2016 do našich nových priestorov na Deň s Návratom - deň otvorených dverí, ​počas ktorého bude príležitosť porozprávať sa, vypiť šálku kávy či čaju, alebo si vybrať niektorú z pripravovaných aktivít.
 

Krátko pred tým, než som začala písať túto správičku, pohádala som sa svojou 4 ročnou dcérou. Vôbec som nebola v pohode, stratila som sa v bezmoci a hneve a povedala som jej tvrdé slová o tom aká je rozmazná a nevďačná, a to všetko pre jednu mandarínku, ktorú s hysterickým plačom omietla zjesť.

Pozývame vás na dvojdňový medzinárodný workshop v téme FAS organizovaný odbornou organizáciou z USA. Zabezpečený je preklad do slovenčiny.