Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Minulá sobota v IKEA sa pod názvom Safety Day niesla v duchu bezpečnosti v kuchyni, v detskej izbe a celkovo v priestore našich domácností. O bezpečnosti na ceste a všade vonku zas hovorili policajti či hasiči a dobrovoľníci dokonca aj o bezpečnosti v lese.

Aj my sme sa pridali. Dostali sme priestor v niekoľkých vstupoch hovoriť o tom, čo v Návrate robíme, predovšetkým o našej pomoci rodinám v ohrození a predstavovali a ponúkali sme aj sériu našich detských sprievodcov ťažkými situáciami, ktoré môžu deti prežívať (rozvod, starnutie blízkych, choroba a smrť v rodine a adopcia). 
A naštartovali sme tému citovej bezpečnosti. Pretože dom je domovom len vtedy, keď je miestom, kde sa cítime dobre, kde máme svoje bezpečné miesto, kde sme radi so svojimi blízkymi a niekedy aj len tak, sami so sebou. V spolupráci s IKEA budeme o téme budovania dobrého domova hovoriť v nasledujúcich rokoch viac.

 safety day deti pri podorysesafety day stolik

Ako to tam teda vyzeralo? Hneď vo vstupnej hale sme rozložili dva veľké takmer identické plány bytu. Líšili sa iba vo zvedavej otázke, ktorá na nich bola napísaná. Plán bytu pre rodičov niesol otázku: Mamy a ocovia, kde vo svojom byte trávite najviac času spolu s deťmi? Maminy lepili modrých panáčikov a tatovia čiernych. No a deti svojich oranžových panáčikov vlepovali na miesto, kde sa doma cítia najbezpečnejšie. Niektorí dlho váhali, ale boli by ste prekvapení, koľko detí malo v tejto otázke jasno a bez váhania označili svoje miestečko. Najčastejšie v detskej izbe alebo v obývačke, ale niektorí si radi zalezú aj do maminej postele a iní sa celkom radi zavrú do tej najmenšej miestnosti našich bytov – na WC, pretože tam môžu byť naozaj sami. Niektoré odpovede vám prinášame v pôvodnom znení:

„Najlepšie nám je vo vani, lebo tam sa môžeme špliechať vodou.“ (tri sestry)
„Na balkóne. Tam je podľa mňa najbezpečnejšie, lebo keby náhodou horelo, alebo tak... no a je tam čistý vzduch.“ (chlapec, asi 9 rokov)
„Na záchode... Lebo tam som sám.“ (asi 8-ročný chlapec z náhradnej rodiny)

 

 safety day vysledok detisafety day vysledok mamy a ocovia

Náš malý prieskum ešte určite využijeme, napadá nám veľa interpretácií a ďalších otázok. Zamyslite sa ale aj vy, rodičia. Kde trávite so svojimi deťmi doma najviac času? A prečo práve tam? Je to kuchyňa, kde ste s deťmi popri varení alebo písaní domácich úloh? Alebo obývačka, kde sa môžete všetci pohodlne povaľovať? A čo spolu robíte? Kto určuje, ako spolu trávite čas? Ste spolu preto, že za vami dobehnú vaše deti, alebo ste vy tí, ktorí vstúpia do priestoru svojich detí, pretože vy chcete byť s nimi?

 

 

Žijeme v dobe, keď sa veľa premýšľa o dobrom bývaní. Snažíme sa ho zariadiť čo najpraktickejšie, pekne, aby spĺňalo všetky naše očakávania a napĺňalo potreby. Premýšľame ale toľko aj o tom, či tento priestor vieme využiť na budovanie skutočného domova? Či náš domáci priestor využívame na prehlbovanie vzťahov? Pozrite sa na svoj byt touto optikou, možno ho uvidíte v celkom novom svetle.

 

Ľuba Vyhnánková,
komunikácia s verejnosťou a fundraising

 

Výsledky prieskumu si môžete pozrieť na fotkách. Ak vás téma zaujíma, pozývame vás 13.6.2014 do IKEA na zážitkové popoludnie pre rodiny s deťmi od 14:00 do 18:00 v priestore detského oddelenia a seminár o 16:30 v reštaurácii: „Dospelým vstup povolený, ak...“

Aby RODINA bola DOMOV pre DETI logo