26.5.2016

Restaurant day Hrnček var v Prešove

Vôňa a chuť tradičných jedál nášho detstva, dukátové buchtičky vo farebnom župane, preteky na chodúľoch a radostné utekanie detí i dospelých pod farebným padákom. Restaurant day v Záhrade umenia v Prešove sa niesol v znamení detskej bezprostrednosti, odvahy a prijímania inakosti.

4 hlucik pri stanku s jedlom
8 na deke

Rodiny a návštevníci našej reštaurácie si 21.5. mohli pochutnať na paradajkovej polievke priamo z hrnčeka a dukátových buchtičkách vo farebnom župane. Odvážlivci sa zapojili aj do výzvy ,,ako chutí inakosť“ a na dukátové buchtičky si zvolili farebný puding – zelený, modrý či rúžový.

4 hrncek var
6 nakladanie modreho pudingu

Napriek tomu, že ich chuť bola tiež vanilková, odvahu presvedčiť sa o tom na vlastný ,,jazyk“ mali skôr deti. S inakosťou sa vysporiadali veľmi rýchlo a každému z nich dali podľa farby výstižné meno: „shrekovský“ či „žabý sliz“, „šmolkovský“ a „jahôdkový“ :D.

Ako vysvetľuje kolegyňa Alena z Centra Návrat v Prešove: „Deti vedia bez predsudkov prijímať nové a nepoznané veci a zároveň nevnímajú rozdiely tak intenzívne ako my dospelí. Návštevníkom našej reštaurácie sme chceli ponúknuť príležitosť stať sa na chvíľu znova deťmi a priblížiť sa tak ľuďom, ktorí sú v niečom iní či majú svoje obmedzujúce limity. Pretože prijatie inakosti v jej rôznych podobách obohacuje.“ 

Aby sme však dospelým nekrivdili ;), nižšie si môžete pozrieť, ako sa s touto výzvou popasovali oni.  

7 zeleny puding dospeli
10 zeleny puding smilik

Ako dezert sme podávali domáce koláčiky, muffinky a kávu bez predsudkov

Či vám by záležalo na tom či si dáte bielu v čiernom poháriku alebo čiernu v bielom poháriku? 

16 Pohlad od kolacikov


Herné stanovištia nenechali deti a ani rodičov ľahostajných a každý sa chcel zapojiť a zahrať sa. Aj my :). Všetci spolu sme sa hrali ako deti, spolu s deťmi.

Rodiny si mohli vyskúšať  skupinové kráčadlo – lyže, ktoré obsluhujú 2-3 ľudia naraz, čo si vyžaduje vzájomné zladenie a komunikáciu. Tejto úlohy sa zhostilo hneď niekoľko rodín a súťažili medzi sebou na čas. Nižšie môžete vidieť súboj ženského a mužského osadenstva rodiny. Hádajte, kto nakoniec vyhral? 

12 skupinove kracadlo

Rodičia a dospeláci sa spolu s deťmi navrátili do svojho detstva a spolu sa naháňali aj pod farebným padákom.

11 padak

Inakosť si dospelí a deti skúšali aj na invalidnom vozíku a chodúľoch, vďaka ktorým mohli vidieť veci z inej perspektívy.

13 vozik
13 vozik dospeli

Máme radosť,  že sme mohli spolu s vami stráviť príjemný čas a ďakujeme všetkým, ktorí podporili našu prácu pre rodiny dobrovoľným príspevkom.

Rodiny a deti, ktorým pomáhame sú tiež často okolím vnímané ako ,,iné“.  ,,Keď prijímajú adoptívni či pestúnski rodičia do svojej starostlivosti dieťa cudzej krvi, chtiac či nechtiac prijímajú k sebe inakosť a rozdielnosť dieťaťa, jeho/jej životného príbehu, rozdielnosť pôvodu, hodnôt, noriem, farby kože, genetiky… Ako náhradní rodičia získavame kus identity prijatého dieťaťa a ono môže prijať kus tej našej, ak sa tomu vzájomne otvoríme. V tejto vzájomnej pestrosti sa ako adoptívna či pestúnska rodina stávame pestrejšou ako sme boli, pestrejšou ako sú tí okolo a preto nie je jedno ako sa to okolie na našu pestrosť díva, ako do všeobecnej pestrosti zapadáme. Reakcie okolia na pestrosť, ktorú bezpochyby nájdete v adoptívnych a pestúnskych rodinách, ale aj rodinách v ohrození sú rôzne, často aj boľavé: odsudzovanie, závisť, osočovanie a niekedy neporozumenie,“ dopovedáva Danka z nášho Centra Návrat v Banskej Bystrici. Aj preto sme tu pre nich a pomáhame im. 

Do príbehov týchto rodín mohli nahliadnuť aj návštevníci našej reštaurácie Hrnček var vďaka výstave Ako byť (s) rodičom, aj keď… 

15 vystava 2

A ako hodnotí podujatie jedna z návštevníčok?
,,Chcela som byť pri všetkom čo sa dialo, tak očarujúce a pritom pokojné mi to pripadalo: slnečný deň, zelená tráva, farebné jedlo, príjemná hudba, inakosť „hračiek“ na stanovištiach, ktoré postupne zaplnili hrajúce sa deti a hrajúci sa rodičia, rozhovory, úsmevy a radosť.“

Reštauráciu Hrnček var sme pre vás otvorili vďaka záštite od Dobrá krajina a mesta Prešov, s podporou Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom. Ďakujeme! 

dobra krajina
Presov web
hodina detom web
NDS logo na web

Reštauráciu sme zariadili vďaka  organizácii Relevant n.o., ktorá nám požičala stoly, stoličky a umožnila nám využiť ich kuchynku. Puding na dukátových buchtičkách chutil výborne vďaka našej kolegyni Adrianke a jeho základnej ingrediencii, mlieku, ktoré nám darovalo Rajo. Rodiny sa mohli osviežiť limonádou z čerstvej mäty, limetky a citróna alebo minerálkou Ľubovnianka, ktorá takýmto spôsobom podujatie podporila. Ďakujeme!

Tešíme sa na vás v budúcom roku aj v našich ďalších centrách.

Vaši Návraťáci

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii