Katarína Peťko
7.11.2019

Nepijem na jeho zdravie

S návštevníkmi výstavy sme diskutovali o dôležitosti vzťahu medzi rodičom a dieťaťom ešte pred jeho narodením a o nebezpečenstve vplyvu alkoholu na vyvíjajúci sa plod. Zamýšľali sme sa spolu nad názvom výstavy. Jeden z výrokov návštevníkov znel: „Nepiť v tehotenstve je to najmenej, čo môžem pre moje dieťa urobiť, aby som mu dala lepšiu budúcnosť.“

Rozprávali sme sa o tom, či by niekto z nás povedal tehotnej žene, keby ju videl piť alkohol, že tým ubližuje svojmu dieťaťu. Všetkým nám bolo jasné, čo je správne a zhodli sme sa, že by sme ju upozornili. Nebáli by sme sa konať a hovoriť. Vnímam to ako veľmi vzácne a cenné. Mnohokrát totiž nie je ľahké povedať nepríjemné, ale dôležité informácie. Aj v tomto spočíva naša práca. Diskutovali sme o následkoch alkoholu na dieťa. O tom ako sa všeličo môže pokaziť a spôsobiť to, že dieťa je v spoločnosti vnímané ako zlé. A ono vlastne zato vôbec nemôže. nemôže zato, že v dôsledku pitia svojej mamy: 

…necíti bolesť alebo ju cíti naopak extrémne…

…nemá kontrolu nad svojím telom a často pôsobí rušivo…

…raňajkuje s otvorenými ústami, lebo si neuvedomuje, že má otvorené ústa…

…nezje niektoré potraviny, nie preto, že mu nechutia, ale prekáža mu ich konzistencia alebo štruktúra…

Mnoho vecí, ktoré robí, si vôbec neuvedomuje a nerobí ich naschvál. Je dôležité vedieť o tom, že neskúša trpezlivosť dospelých, aby sa to postupne nestalo veľkou štrbinou v spoločnom vzťahu rodiča alebo iného dospelého a dieťaťa. 

Výstava sa konala v rámci projektu: Najviac zo všetkého v banskobytrickom  kraji (projekt prevencie sociálnopatologických javov v oblasti rodín). Ďakujeme Mestskému kultúrnemu stredisku v Revúcej za spoluprácu a poskytnutie priestorov výstavnej siene.

Realizované s finančnou podporou BBSK

Katarína Peťko,
Centrum Návrat Banská Bystrica

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii