26.5.2016

Jednoduchý a príjemný spôsob zbližovania

Terapia dotykom bola privezená z ďalekej Ameriky našou priateľkou Neerou Paine (certifikovanou dotykovou terapeutkou), naučila ju našich pracovníkov, a tí ju spolu s rodičmi na Slovensku veľmi rýchlo „poslovenčili“ a pomohli jej sa tu udomácniť. Samotní rodičia a ich prijaté deti sú dôkazom, že je pre „naše deti“ úplne vhodná. Rodičia, ktorí ju „vyskúšali“ na prijatých deťoch vedia hádam najlepšie posúdiť – prečo je dobré sa ju naučiť.

Ponúkame vám skúsenosť z jednej rodiny:
„Dostali sme od známych odporúčanie na Návrat a skvelý kurz masáží, teda Terapiu dotykom. Táto informácia nám prišla veľmi vhod. Boli sme práve čerství adoptívni rodičia a ja – mama roztrasenejšia a neistejšia ako manžel – tato, či správne opatrujem našu vytúženú prekrásnu dcérku.


Tak sme si dohodli prvé stretnutie s pani z Návratu. Konalo sa u nás doma a aj tie všetky nasledujúce. Vážime si citlivý prístup pracovníkov Návratu nemeniť miesto dieťatku, ktoré sa nacestovalo až-až a ceníme si ich ochotu „merať“ cestu ku nám domov.


Danka Žilinčíková, pretože ona je tá skvelá žena, nás učila, pobádala a v plnej miere nám prejavovala pochopenie a dôveru. Postupne nás zasväcovala do umenia ako masírovať.


Ja ako mama si nesmierne vážim jej prístup. U nás doma nám predvádzala masírovanie na bábike na hranie a pripomenula nám naše výsostné pravo držať a masírovať našu dcérku, ktorá po toľkých náručiach potrebovala hlavne tú moju. Pani Žilinčíková nám ukazovala, ako si vypýtať povolenie od dieťatka na masáž – prekrásne gesto úcty voči malému tvorovi. Reálne si tieto chvíle budem pamätať celý život.


A tak sme sa učili, pravidelne praktizovali masírovanie, až sa dcérke jedna strnulejšia rúčka a nôžka uvolnila a zaktivizovala. Dokonca sa jej začalo páčiť aj masírovanie tváričky, čo je veľký prejav dôvery a spokojnosti.
Dcérka rástla. Časom ju prestalo baviť masírovanie, lebo svet vôkol sa hýbal a bolo treba ho preskúmať.


Narodilo sa nám druhé dieťatko – synček z nebíčka. Masírujeme ho od prvej chvíle ako ho máme doma. Zdá sa mi to úplne samozrejmé. Rozmasírovali sme stuhnuté bedrové kĺbiky, mimické svaly časti tváre, ktorá sa „slabšie usmievala“. Odrazu aj staršia dcérka si zapýtala vymasírovať. No ako skvele 🙂
To, čo mi dalo masírovanie, a vlastne celá Terapia dotykom, je aj úžasný pocit vzájomného pripútania sa s detičkami, citovú väzbu a dôveru. Ste naše – detičky prekrásne.

A Vám Návraťáci, obrovská vďaka.“
adoptívna mamina z Banskej Bystrice

Terapia dotykom je kombináciou uplatňovania detských masáží a princípov bezpečnej vzťahovej väzby v bežnom živote dieťaťa. Pomáha rodičovi lepšie sa „napojiť a naladiť“ na dieťa a dieťaťu pomáha rýchlejšie rodičovi uveriť, tešiť sa z jeho prítomnosti a nechať sa ním viesť. V súčasnosti sa Terapii dotykom prostredníctvom našich kolegýň v Žiline, Prešove, Banskej Bystrici a Bratislave učia maminy v ohrozujúcich sociálnych situáciách a adoptívni a pestúnski rodičia.

Cestovať s terapiou dotykom za deťmi domov je veľmi dôležité. Môžete nás v tom podporiť.

PODPORTE NÁS
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii