Podporte
nás
Ľubica Vyhnánková
11.3.2020

Ako nám môžete v súčasnej situácii darovať 2%?

Blíži sa čas podávania daňových priznaní a my Vás chceme POPROSIŤ, aby ste využili svoju možnosť poukázať Návratu 2 % Vašich daní, hoci to možno v tomto čase je menej pohodlné a jednoduché. Kvôli protiepidemickým opatreniam nemôžeme poskytovať naše služby plnohodnotne, hoci sa snažíme byť s klientmi aspoň na diaľku čo najviac, ale ovplyvní to aj naše príjmy z rôznych zdrojov. Preto je teraz pre nás príjem z 2 % zvlášť dôležitý a jeho výška môže byť rozhodujúca v tom, ako tento rok finančne ustojíme.

Chceli by sme UPOZORNIŤ všetkých Vás, ktorí by ste radi poukázali 2 %, že kvôli opatreniam v súvislosti s COVID-19 hrozí, že niektorí z Vás svoje 2 % nebudú môcť poukázať.

Mali by ste spozornieť, ak Vám ročné zúčtovanie dane z príjmu robí zamestnávateľ. Musí ho vykonať do 31.3. 2020, následne môžete rozhodovať o asignácii do 30. apríla. Ak zamestnávateľ neurobí ročné zúčtovanie do 31.3., v zmysle zákona nie sú splnené zákonné podmienky, aby ste mohli poukázať podiel dane.

Bolo by ideálne, aby ste si overili, že zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie včas a vystaví vám Potvrdenie o zaplatení dane, ktoré používate ako podklad na darovanie 2% z dane. Ak to neurobí, teoreticky sa s ním môžete dohodnúť, že daňové priznanie si podáte sami na základe potvrdenia zamestnávateľa o úhrne zrazených preddavkov na daň. Bez súčinnosti zamestnávateľa sa však tak či tak nepohnete.

V médiách už zaznel od novej vlády prísľub, že sa to pokúsia vyriešiť rýchlou zmenou zákona, spoliehať sa však na to nemôžeme. Prosím, ak nechcete prísť o možnosť rozhodnúť o 2 % Vašej dane, prosím, venujte tomu pozornosť včas. Môžete sledovať aj našu podstránku https://navrat.sk/podporte-nas/dve-percenta/, na ktorej priebežne aktualizujeme informácie a termíny ohľadom darovania 2%. Dúfame, že nová vláda stihne splniť svoj sľub a umožní poukázanie 2 % z Vašej dane aj v neskorších termínoch, zatiaľ si tým však nie sme istí.  

Zároveň Vám chceme PRIPOMENÚŤ, že ak ste pre niekoho pracovali ako dobrovoľník aspoň 40 hodín, môžete poukázať až 3 % dane. Organizácia, pre ktorú ste pracovali Vám k tomu vydá potvrdenie. Môžete pozbierať aj potvrdenia od viacerých organizácií.

No a chceme Vám POPRIAŤ, buďte zdraví!

Ďakujeme, že stojíte pri nás,

Ľubica Vyhnánková,
Komunikácia s verejnosťou a fundraising

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii